05.08.2013

Książka | W pierścieniu ognia - Suzanne Collins

Tytuł: "W pierścieniu ognia"
Autor: Suzanne Collins
Tytuł oryginalny: "Catching fire"
Rok wydania: 2009
Wydawnictwo: Media Rodzina
Ilość stron: 360
Seria: Igrzyska Śmierci Trylogia 
Tom: II
Ocena: 6/6

Dlaczego sięgnęłam po tę książkę?
Zwykle po przeczytaniu pierwszej części książki sięgam po kontynuacje, to raczej nie jest żadna fascynująca historia.
Opis:
"Każdego roku w państwie Panem na zlecenie Kapitolu telewizja relacjonuje reality show zwane Głodowymi Igrzyskami. Dwudziestu czterech losowo wybranych nastolatków z każdego dystryktu toczy śmiertelną walkę. Ich zwycięzca może być tylko jeden. W „Igrzyskach śmierci” dwójka uczestników Katniss Everdeen i Peeta Mellark udaremnia plany Kapitolu, wymuszając zwycięstwo obojga. Za to zwycięstwo bohaterowie zapłacą cenę, jakiej się nie spodziewają… W drugim tomie trylogii, „W pierścieniu ognia” Katniss i Peeta przygotowują się do odbycia obowiązkowego Tournee Zwycięzców, kiedy dowiadują się o fali zamieszek, do których przyczynił się ich zuchwały czyn. W tle trwają przygotowania do rocznicowych, 75. Głodowych Igrzysk, które przyniosą bardziej niż zaskakujący obrót spraw… Bo Kapitol jest zły. I Kapitol pragnie zemsty… "

Moje wrażenia:
Po powrocie z igrzysk , Katniss i Peeta wyruszają w Tournée Zwycięzców i są świadkami zamieszek w dystryktach, które zapoczątkowali sprzeciwiając się Kapitolowi na arenie.

"- Państwo chyba opiera się na kruchych podstawach, skoro garść jagód może doprowadzić do jego upadku (…).
- Państwo jest kruche, ale inaczej niż podejrzewać."

Wkrótce ma rozpocząć się Ćwierćwiecze Poskromienia - uroczystość związana z 75.Głodowymi Igrzyskami, której zasady za każdym razem są inne, ustalone przed laty.

"Katniss Everdeen, dziewczyna, która igra z ogniem, wznieciła iskrę, a ta, nie ugaszona w porę, podpali całe Panem."

Ponieważ "Igrzyska Śmierci" okazały się niesamowitym sukcesem autorki, postanowiłam sięgnąć po kolejną część słynnej trylogii. Kontynuacja serii nosy tytuł "W pierścieniu ognia" i o ile liczyłam się z tym, że druga część rzadko dorównuje pierwszej, o tyle się pomyliłam, gdyż ta odsłona była równie wspaniała.
 
"Jagody. Dociera do mnie, że w tej garści trujących owoców kryję się odpowiedź na pytanie, kim naprawdę jestem. Jeśli wyciągnęłam je, żeby uratować Peetę, bo wiedziałam, że spotkam się z potępieniem, wróciwszy bez niego, to jestem godna pogardy. Jeśli wyciągnęłam je z miłości, to znak, że jestem samolubna, ale można mi wybaczyć. Ale Jeżeli wyciągnęłam je, żeby postawić się Kapitolowi, to jestem coś warta."

Książka już od pierwszej strony wciąga czytelnika i wprowadza w świat głównej bohaterki. Razem z Katniss mierzymy się z okrucieństwem państwa, reżimem i odgórnie narzuconymi wartościami. Powoli dochodzimy do tego, kto jest przyjacielem, a kto wrogiem. Jesteśmy świadkami narodzin powstań w dystryktach oraz okrucieństwa ze strony Kapitolu, który próbuje je stłumić. Spotykamy się z brutalnością, która porusza czytelnika, niemalże od początku książki.
W pewnych momentach czytając opisy kar wymierzanych mieszkańcom aż czuje się ciarki.

W powieści, poza okrucieństwem  znajduję się również wątek miłosny, który stanowi chwilowe oderwanie od walk i krwi oraz wiele zabawnych i wzruszających momentów.

"- Zacznijmy od czegoś prostszego. Dziwne: wiem, że ryzykowałaś dla mnie życie, a ja nie mam pojęcia, jaki jest twój ulubiony kolor.
Uśmiecham się półgębkiem.
- Zielony. A twój?
- Pomarańczowy – odpowiada."

Oprócz tego książka napisana jest w bardzo przystępny sposób. Łatwo i przyjemnie się czyta. Bardzo ciężko się oderwać. Nie ma tam zbędnych ani nużących opisów. Dodatkowo podział na części sprawia, że jest o wiele bardziej przejrzysta, a każda część zachęca do dalszego czytania.

PLUSY:
* Zupełnie nieoczekiwane zwroty akcji
* Niesamowicie wciągająca ( ,,Nie zaczynajcie jej czytać na pół godziny przed ważnym spotkaniem ani do poduszki, bo zafundujecie sobie kłopoty i bezsenną noc" )
* Wspaniali bohaterowie, o niezwykłych osobowościach
* Tom równie cudowny jak pierwszy!

MINUSY:
* Nie widze tu żadnych..

Części:
1. "Igrzyska Śmierci"
2. "W pierścieniu ognia"
3. "Kosogłos"

Podsumowanie: Książka, której nie można nie przeczytać! Naprawdę polecam. ;) A ja już nie mogą doczekać się sięgnięcia po kolejną część.

Ekranizacja: Premiera filmu ustalona jest na 20 listopada 2013. Film w reżyserii Francisa Lawrence'a ("Woda dla słoni"; "Jestem legendą"). Ten reżyser zajmie się również kolejnymi częściami ekranizacji. (Dla przypomnienia: Reżyserem pierwszej części był Gary Ross). Jestem ciekawa jak poradzi sobie ten reżyser. Więcej informacji TU.

 

A.

4 komentarze:

 1. czytałam całą serię. drugi tom (i trzeci) są moim zdaniem o wiele gorsze od pierwszego. drugi to w pewnym sensie kalka pierwszego, a trzeci... póki nie przeczytasz to nieważne :)
  film na pewno obejrzę :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Już czytałam wszystkie części, tylko posty dodaje trochę z opóźnieniem :) No także jestem ciekawa co myślisz, bo mi się cała seria bardzo podobała i ostatnia cześć według mnie najlepsza, z tym że również najsmutniejsza.

   Usuń
 2. Cała trylogia na długo zapisała się w moim sercu :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Cała trylogia bardzo mi się podobała, drugi tom najmniej, bo co prawda autorka zaskoczyła mnie tym że bohaterowie wracają na arenę, ale cały czas miałam w głowie to, że to walka na arenie już była i troszeczkę mi to przeszkadzało :) Pierwsza część serii podobała mi się zdecydowanie najbardziej,
  Pozdrawiam serdecznie!

  OdpowiedzUsuń

Drogi Czytelniku,
każdy komentarz sprawia nam przyjemność i motywuje do dalszej pracy.
Jeśli dodasz jakiś komentarz zajrzyj tu czasem, bo zwykle na nie odpowiadamy.
Alicja Dominika&Ulotna