15.07.2013

Książka | Igrzyska Śmierci - Suzanne Collins

Tytuł: "Igrzyska Śmierci"
Autor: Suzanne Collins
Tytuł oryginalny: "The Hunger Games"
Rok wydania: 2009
Wydawnictwo: Media Rodzina
Ilość stron: 352
Seria: Igrzyska Śmierci Trylogia 
Tom: 1
Ocena: 6/6

Dlaczego sięgnęłam po tę książkę?
Cóż, jakby na to nie patrzeć, całkiem niedawno wyszedł film o tym samym tytule. Film bardzo mi się spodobał, a znając życie książki zawsze są lepsze, więc nie mogłam po nią nie sięgnąć.
Dodatkowo bardzo lubię porównywać książkę i film. Musze przyznać, że w tym przypadku oba są do siebie całkiem podobne, biorąc pod uwagę inne ekranizacje.

Opis:

"Na ruinach dawnej Ameryki Północnej rozciąga się państwo Panem, z imponującym Kapitolem otoczonym przez dwanaście dystryktów. Okrutne władze stolicy zmuszają podległe sobie rejony do składania upiornej daniny. Raz w roku każdy dystrykt musi dostarczyć chłopca i dziewczynę między dwunastym a osiemnastym rokiem życia, by wzięli udział w Głodowych Igrzyskach, turnieju na śmierć i życie, transmitowanym na żywo przez telewizję. Bohaterką, a jednocześnie narratorką książki jest szesnastoletnia Katniss Everdeen, która mieszka z matką i młodszą siostrą w jednym z najbiedniejszych dystryktów nowego państwa. Katniss po śmierci ojca jest głową rodziny - musi troszczyć się o młodszą siostrę i chorą matkę, a jest to prawdziwa walka o przetrwanie... "

Streszczenie:

Akcja powieści rozgrywa się w futurystycznym państwie Panem, powstałego na terenach dawnych Stanów Zjednoczonych. Kilkadziesiąt lat przed rozpoczęciem akcji książki, dystrykty zbuntowały się przeciwko władzy, w wyniku czego Trzynasty Dystrykt został zmieciony z powierzchni Ziemi, a pozostałe dystrykty zobowiązane zostały do dostarczania chłopaka i dziewczyny w wieku od 12 do 18 lat na co roczne Igrzyska Głodowe. Trybuci, bo tak nazywani są zawodnicy, zamykani są na ogromnej arenie i zmuszani do walki na śmierć i życie. Nagrodą dla zwycięzcy jest luksusowy dom w Miasteczku Zwycięzców i ogromna, jak na warunki Dystryktu, pensja od państwa.

Cała akcja zaczyna się w Dwunastym Dystrykcie w dniu losowania trybutów na igrzyska. Możemy śledzić przygotowania głównej bohaterki - Katniss Everdeen i jej rodziny do tego wydarzenia. Kiedy następuje godzina losowania opiekunka dystryktu sięga do pojemnika z nazwiskami... Primrose Everdeen. Katniss na chwilę zamiera, ogarnia ją panika, prawdopodobieństwo wylosowania jej siostry było takie znikome... jednak szybko dochodzi do siebie i zgłasza się na ochotniczkę, zajmując jej miejsce. Drugim trybutem zostaje Peeta Mellark, syn piekarza, który kilka lat wcześniej uratował ją przed śmiercią głodową.

''Mieszkańcom [...] należy się dozgonne uznanie, bo nikt nie klaszcze. Cicho siedzą nawet ci, którzy ściskają w dłoniach kupony zakładów i zwykle nie przejmują się losem trybutów. [...] Zamiast przyjmować owacje, stoję nieruchomo, a publiczność okazuje największe nieposłuszeństwo, na jakie jest w stanie się zdobyć. Milczy. W ten sposób mówimy, że nie ma zgody. Nie ma aprobaty. Wszystko jest nie tak.''

Oboje zostają przewiezieni do Kapitolu i przygotowani do udziału w zawodach. W trakcie prezentacji Peeta wyznaje, że jest zakochany w Katniss, następnie wraz z ich mentorem postanawiają udawać zakochanych, by zapewnić sobie popularność i wsparcie sponsorów.
Walka się zaczyna Katniss i Peeta działają osobno, zawierają sojusz dopiero, kiedy okazuję się, że mogą zwyciężyć wspólnie.

"W tej oto sytuacji w zasadzie miałem szczęście, kiedy na dożynkach wylosowano kartkę z moim nazwiskiem. Wiedziałem, że ostatnie chwile spędzę z Katniss..."

Opiekują się sobą nawzajem, a miłość rozkwita. Ale czy to nadal tylko gra, czy jest w tym coś realnego? Jak poradzą sobie, kiedy okaże się, że jednak nie mogą zwyciężyć wspólnie?

PLUSY:
* Fascynująca fabuła, pełna mrocznej wizji ludzkości.
* Wciągająca, nie można się oderwać.
* Zaskakujące zakończenie.
* Ciekawie rozwinięty wątek miłosny (bez którego dla mnie książka jest stracona)
* Świetni bohaterowie!
* Nie jest to żadna płytka książka, zadowoli nawet bardziej wymagających czytelników.
* Nawet jak się skończy chce się czytać dalej... ;)

MINUSY:
* hymm..... tu chyba nic nie wymyśle

Części:
1. "Igrzyska Śmierci"
2. "W pierścieniu ognia"
3. "Kosogłos"

Podsumowanie: Genialne... Książka zdecydowanie warta przeczytania! Aż brakuje słów. Przebija wszystkie książki jakie do tej pory czytałam.

Ekranizacja: Film, pod tym samym tytułem, w reżyserii Garego Rossa miał swoją premierę w marcu 2012 roku. I jak już wcześniej wspomniałam, biorąc pod uwagę inne ekranizacje, film jest naprawdę bardzo podobny do książki (ale bądźmy szczerzy, książka i tak najlepsza).

A.

1 komentarz:

  1. ja też obejrzałam film przed książką, niestety.. żałuję do dziś. jednak to "Igrzyska" (których zakończenie bądź co bądź było mi już znane) spodobały mi się bardziej niż kolejne tomy.

    pozdrawiam!

    OdpowiedzUsuń

Drogi Czytelniku,
każdy komentarz sprawia nam przyjemność i motywuje do dalszej pracy.
Jeśli dodasz jakiś komentarz zajrzyj tu czasem, bo zwykle na nie odpowiadamy.
Alicja Dominika&Ulotna