22.07.2013

Książka | Miasto Kości - Cassandra Clare

Tytuł: "Miasto Kości"
Autor: Cassandra Clare
Tytuł oryginalny: "City of bones"
Rok wydania: 2009
Wydawnictwo: Mag
Ilość stron: 512
Seria: Dary anioła 
Tom: 1
Ocena: 5/6

Dlaczego sięgnęłam po tę książkę?
Czytałam ją już wcześniej z polecenia, niedawno sięgnęłam po nią ponownie, gdyż zbliża się premiera filmu, o tym samym tytule, na podstawie powieści. Chciałam przypomnieć sobie więcej szczegółów, żeby móc porównać z ekranizacją.


Opis:
"Najpopularniejsza obok Zmierzchu seria o aniołach i wampirach. Tysiące lat temu, Anioł Razjel zmieszał swoją krew z krwią mężczyzn i stworzył rasę Nefilim, pół ludzi, pół aniołów. Mieszańcy człowieka i anioła przebywają wśród nas, ukryci, ale wciąż obecni, są naszą niewidzialną ochroną. Nazywają ich Nocnymi Łowcami. Nocni Łowcy przestrzegają praw ustanowionych w Szarej Księdze, nadanych im przez Razjela. Ich zadaniem jest chronić nasz świat przed pasożytami, zwanymi demonami, które podróżują między światami, niszcząc wszystko na swej drodze. Ich zadaniem jest również utrzymanie pokoju między walczącymi mieszkańcami podziemnego świata, krzyżówkami człowieka i demona, znanymi jako wilkołaki, wampiry, czarodzieje i wróżki. W swoich obowiązkach są wspomagani przez tajemniczych Cichych Braci. Cisi Bracia mają zaszyte oczy i usta i rządzą Miastem Kości, nekropolią znajdującą się pod ulicami Manhattanu, w której leżą martwe ciała zabitych Nocnych Łowców. Cisi Bracia prowadzą archiwa wszystkich Nocnych Łowców, jacy kiedykolwiek żyli. Strzegą również Darów Anioła, trzech boskich przedmiotów, które anioł Razjel powierzył swoim dzieciom. Jednym z nich jest Miecz. Drugim Lustro. Trzecim Kielich."

Streszczenie:
Główna bohaterka - Clary Fray, pewnego dnia odkrywa, że widzi rzeczy, których inni nie widzą. Poznaje Jace - nocnego łowcę, zapatrzonego w siebie, który wprowadza ją w świat, którego Clary wcześniej nie znała, choć byłą jego częścią.

Próbowałam napisać streszczenie, ale w książce tak wiele się dzieje i jest tam tyle wątków, że nie sposób uchwycić wszystko w kilku zdaniach. W zamian wstawie kilka cytatów.

"- Skąd wiedziałeś, że mam w sobie krew Nocnych Łowców? Po czym poznałeś?
(...)
- Zgadywałem - odparł Jace, zamykając za nimi drzwi. - Uznałem, że to najbardziej prawdopodobne wyjaśnienie.
- Zgadywałeś? Musiałeś być dość pewny, zważywszy na to, że mogłeś mnie zabić.
(...)
- Byłem pewien na dziewięćdziesiąt procent.
- Rozumiem.
Ton jej głosu sprawił, że Jace odwrócił się i na nią spojrzał. Spoliczkowany, aż się zachwiał. Złapał się za twarz, bardziej z zaskoczenia niż bólu.
- Za co to było, do diabła?
- Za pozostałe dziesięć procent - powiedziała Clary."

"- Pamiętasz, jak mi obiecałaś w hotelu, że jeśli przeżyjemy, ubierzesz się w strój pielęgniarki i umyjesz mnie gąbką?
- Chyba źle usłyszałeś - stwierdziła Clary. - To Simon obiecał ci mycie gąbką.
Jace mimo woli zerknął na Simona, a ten uśmiechnął się do niego szeroko i powiedział:
- Jak tylko stanę z powrotem na nogach, przystojniaku."


" Kątem oka dostrzegła, że Jace rzuca jej wściekłe spojrzenie (...)
-W przyszłości, Clarisso, może było by rozsądnie wspomnieć, że masz już mężczyznę w swoim łóżku, żeby uniknąć takich niezręcznych sytuacji.- powiedział.
-Zaprosiłaś go do łóżka?- spytał Simon, wstrząśnięty.
-Śmieszne, co? -rzucił Jace. - Przecież razem byśmy się nie zmieścili"
  


Są to dość długie dialogi, więc pozostanę przy tych trzech.

PLUSY:
* Przezabawna, bohaterowie są w stanie żartować, nawet kiedy sytuacja nie jest taka jaka być powinna, a ich teksty są czasami wręcz powalające. Czytałam tą książkę w miejscu publicznym i cały czas się uśmiechałam, i chociaż wiedziałam, że wszyscy na mnie patrzą, nie mogłam się powstrzymać. ;)
* Niesamowicie wciągająca, szybko się czyta.
* Pełna niespodziewanych wydarzeń i zwrotów akcji.
* Wspaniali bohaterowie, szczególnie Jace, za którym szaleje!
* Książka pełna akcji i przygód, nie zanudza

MINUSY:
* Tego się chyba nie doszukam........

Części:
1. "Miasto Kości"
2. "Miasto Popiołów"
3. "Miasto Szkła"
4. "Miasto Upadłych Aniołów"
5. "Miasto Zagubionych Dusz"
6. "Miasto Rajskiego Ognia"

Podsumowanie: Książka naprawdę przecudowna i warta przeczytania. Plasuje się w mojej czołówce literackiej. Wciągnie każdego, dodatkowo nie jest to typowa książeczka o wampirach.

Ekranizacja: Premiera filmu na podstawie powieści już 21 sierpnia! W rolach głównych Lily Collins i Jamie Campbell Bower. Film w reżyserii Haralda Zwarta. Więcej informacji NA BLOGU i TU .

A na koniec piosenka z soundtracku do filmu, w której jestem absolutnie zakochana!A.

3 komentarze:

 1. Świetna książka. Wczoraj skończyłam ją czytać i zakończenie mnie po prostu powaliło! I Jace oczywiście jest cudny, ale jak na razie nie oznajmię wszem i wobec, że będę matką jego dzieci ;D W następnych częściach zamierzam się do niego jeszcze bardziej przekonać :) Nie mogę się doczekać aż przeczytam "Miasto popiołów"!
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie da się nie lubić tej książki , cała seria genialna , aż trudno uwierzyć ,że tak udana powieść była debiutem literackim Cassandry .
  Ps:Nie wiesz kiedy w Polsce ma pojawić się "miasto Rajskiego ognia " ? :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Podobno na początku maja jest premiera na świecie, więc myśle że szybko przetłumaczą i niedługo potem będzie dostępne w Polsce :)

   Usuń

Drogi Czytelniku,
każdy komentarz sprawia nam przyjemność i motywuje do dalszej pracy.
Jeśli dodasz jakiś komentarz zajrzyj tu czasem, bo zwykle na nie odpowiadamy.
Alicja Dominika&Ulotna