08.07.2013

Książka | Istoty Ciemności - Kami Garcia & Margaret Stohl

Tytuł: "Istoty Ciemności"
Autor: Kami Garcia & Margaret Stohl
Tytuł oryginalny: "Beautiful Darkness"
Rok wydania: 2011
Wydawnictwo: Łyński Kamień
Ilość stron: 496
Tłumaczenie: Jakub Polkowski (Normalnie nie pisze tłumacza i nie zamierzam tego robić, ale uważam, że ten zasługuje na szczególną uwagę ze względu na wspaniałe tłumaczenie pewnych, nietypowych dla nas obyczajów)
Seria: Kroniki Obdarzonych
Tom: 2

Dlaczego sięgnęłam po tę książkę?
To raczej nic skomplikowanego. Skoro przeczytałam pierwszą część to logicznym następstwem jest przeczytanie drugiej.
Ale po całą serie sięgnęłam trochę przypadkiem. Byłam w empiku i chciałam wydać pieniądze z karty prezentowej no i padło akurat na tą serie, między innymi dlatego, że akurat powstał film na podstawie "Pięknych Istot".
Teraz jestem posiadaczką 3 tomów. Oczywiście z początku planowałam kupić tylko pierwszy, ale, właściwie przypadkiem, wyszło tak, że kupiłam wszystkie.

Opis:
"„Istoty Ciemności” - druga część Kronik Obdarzonych, światowego bestsellera, pojawi się na polskim rynku na początku maja. Podobnie jak pierwsza część sagi - „Piękne istoty”, książka bardzo szybko zdobyła popularność na rynku amerykańskim oraz europejskim. Prawa do ekranizacji sagi zakupiła wytwórnia Warner Bros, która rozpoczęła już prace nad realizacją scenariusza pod kierownictwem znanego reżysera – Richarda LaGrevenese'a (P.S. Kocham Cię, Zaklinacz koni). W „Istotach Ciemności” czytelnik wraca do mrocznego Gatlin i poznaje dalsze losy Obdarzonych i zwykłych śmiertelników. Na pozór zwyczajne, spokojne miasteczko zmienia się w pole bitwy, na którym siły magii rozgrywają decydujące starcie. Ethan kiedyś wierzył, że to miasteczko – zagubione gdzieś w Karolinie Południowej i tkwiące na błotnistym dnie doliny rzeki Santee – jest totalnym końcem świata. Miejscem, w którym nigdy nic się nie dzieje i nic nigdy się nie zmieni. Jednak nie mógł się bardziej mylić. Dopiero Lena pokazała mu inne oblicze Gatlin, mroczny świat głęboko schowany pod omszałymi dębami i popękanymi chodnikami, w którym od pokoleń nad rodziną dziewczyny ciążyła klątwa. Gatlin, w którym działy się niemożliwe i magiczne rzeczy. Ethan i Lena tylko razem mogą przeciwstawić się złu czającemu się w zakamarkach miasta. Ale dziewczyna po śmierci wuja odsuwa się od Ethana. Dlaczego? Co się takiego wydarzyło? Chłopak nie może się z tym pogodzić. Zresztą dla niego jest już za późno. Teraz, kiedy poznał mroczną stronę Gatlin, nie ma już odwrotu. W podziemnych tunelach, które ciągną się w nieskończoność, nic nie jest tym, na co wygląda."

Streszczenie:
Po wydarzeniach kończących pierwszą część serii mogłoby się wydawać, że Ethan i Lena zżyli się ze sobą jeszcze bardziej. W końcu ile par przeżywa razem takie wydarzenia i jeszcze jest w stanie wyjść z nich cało? Jednak nic nie układa się tak jak powinno.
Lena coraz bardziej oddala się od chłopaka, zaczyna zadawać się z osobami, z którymi dawna Lena nigdy nie byłaby w stanie spędzać czasu. Ethan wie, że coś jest na rzeczy, jednak dowiaduje się tego kiedy jest już za późno. Lena odchodzi od rodziny i Ethana, co gorsza robi to w towarzystwie nowopoznanego chłopaka, który w dodatku jest istotą ciemności. Myśli, że postępuje słusznie. Nie chce już nikogo w swoim życiu ranić.

"Serca znikną a gwiazdy wraz z nimi"

Ethan wraz z przyjaciółmi, wyrusza za nią. Chce powstrzymać ją zanim zrobi coś czego będzie żałować. Droga do ukochanej pełna jest niespodzianek, niebezpiecznych wydarzeń, wrogów, którzy okażą się przyjaciółmi i wrogów, którzy będą chcieli zabić. Ale ci, których już nie ma nadal czuwają.

"Właściwa droga i łatwa droga nigdy nie wiodą tą samą ścieżką"

Streszczenie streszczeniem, ale nie chce zdradzać zakończenia, ani żadnych zaskakujących momentów więc na tym poprzestanę.

PLUSY:
* W tej części odkrywamy wiele tajemnic, m.in. skrywanych przez matkę Ethana i Macona.
* Wciągająca, mimo sporej objętości bardzo szybko się czyta.
* Dużo się dzieje, szczególnie wartka akcja na końcu.
* Nieprzewidywalna. Niektórych rzeczy zupełnie się nie spodziewałam.
* Wywołuje wiele emocji zarówno te pozytywne jak i negatywne. Dla niektórych osób negatywne wydarzenia mogą być minusem, ale ja jak najbardziej lubię jak wszystko nie jest przerysowane i przesłodzone.
* Pojawia się wiele nowych postaci, które dodatkowo ubarwiają fabułę.
* Bardzo dużo wspaniałych cytatów!

MINUSY:
* Nie doszukałam się żadnych. ;)

Części:
Części:
2) "Istoty Ciemności"
3) "Istoty Chaosu"
Czytałam, że w sumie jest 5 części, ale niestety na polski, do tej pory, przetłumaczono tylko 3. Pozostałe to: Dream Dark i Beautiful Redemption.

Podsumowanie: Książka zdecydowanie warta polecenia, nie wiem czy nie pokusiłabym się nawet o stwierdzenie, że jest lepsza niż pierwsza część.

Ekranizacja: Pierwsza część została stosunkowo niedawno zekranizowana, więc podejrzewam, że druga też powinna się pojawić.

A.

6 komentarzy:

 1. ja widziałam sporo wad - przede wszystkich schematyczność, irytujące zachowanie Leny i mało zwrotów akcji. ten tom jest wg mnie najsłabszy, ale trzeci to rekompensuje. ogólnie serie uważam za przyjemną i czekam na czwarty (ja czytałam że to ma być ostatni ;o) tom.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Naprawdę? Wg mnie to jest jak dotąd najlepszy tom, nie czytałam jeszcze 3 więc możesz mieć racje że jest lepszy, ale ten podobał mi się o wiele bardziej niż pierwszy.
   Zachowania Leny raczej bym nie dodawała do wad mimo wszystko, bo chyba właśnie o to autorkom chodziło, żeby taka właśnie była.

   Usuń
 2. Od dawna zastanawiam się czy sięgnąć po tę serię. Ale po Twojej recenzji może się skuszę na nią :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mam nadzieje, że tak, bo moim zdaniem warto. Jeśli przeczytasz to koniecznie daj znać czy Ci się spodobała! :)

   Usuń
 3. Ha ha ! Kiedy przeczytałam zdanie: "Ile par przeżywa coś takiego i wychodzi cało" od razu skojarzyłam z Transformers (<3) xD

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie widziałam Transformers, więc nie mogę podzielić Twojego zdania. Może wypadałoby jednak obejrzeć... :)

   Usuń

Drogi Czytelniku,
każdy komentarz sprawia nam przyjemność i motywuje do dalszej pracy.
Jeśli dodasz jakiś komentarz zajrzyj tu czasem, bo zwykle na nie odpowiadamy.
Alicja Dominika&Ulotna