28.04.2014

Dążąc ku wolności - "Requiem" Lauren Oliver.

Tytuł: Requiem
Autor: Lauren Oliver
Tytuł oryginalny: Requiem
Ilość stron: 392
Seria: Delirium #3
Ocena: 6/6

SPOILER ALERT! Spoilery z poprzednich części! :)

Ostatni tom bestsellerowej trylogii [delirium] (...)!
Rewolucja rozlewa się na cały kraj, oddziały rządowe śledzą i brutalnie tępią grupy Odmieńców. Jako członkini ruchu oporu Lena znajduje się w samym centrum konfliktu. Rozdarta między Aleksem i Julianem walczy o swoje życie i prawo do miłości. 
W tym samym czasie Hana prowadzi bezpieczne, pozbawione miłości życie u boku narzeczonego – nowego burmistrza Portland. Wkrótce drogi dziewczyn znów się zejdą, a ich spotkanie doprowadzi do bolesnej konfrontacji. 
Czy można wybaczyć zdradę? Czy mury wreszcie runą?
(...)
źródłoZa mną ostatnia już część serii Delirium (niestety!). Od początku pokochałam tę historię i nadal ją kocham. Ostatnia część zachowuje poziom tak samo dobry jak jej poprzedniczki. Ta części wzruszyła mnie równie bardzo, jak poprzednie. I tak samo jak one sprawiła, że zaczęłam trochę inaczej patrzeć na świat. Autorka książki pisze najpiękniejsze rzeczy, jakie było mi dane przeczytać. Naprawdę, za każdym razem kiedy czytam jej książki jestem zauroczona tym, na co się tam natykam, a lista moich ulubionych cytatów powiększa się o kilka nowych pozycji.


Wiesz, że nie możesz być szczęśliwa, jeżeli czasami nie bywasz nieszczęśliwa, prawda?

Książka zaczyna się jakiś czas po tym, jak Lena spotyka Alexa. Cała grupa zmierza na północ od Nowego Jorku. Alex wydaje się być innym człowiekiem niż wcześniej, jednak uczucia Leny względem niego ponownie budzą się do życia. Ale jest jeszcze Julian... 
Narracja jest prowadzona naprzemiennie - z perspektywy Leny i Hany, więc poznajemy też dzieje byłej przyjaciółki Leny. Dziewczyna prowadzi na pozór spokojne, szczęśliwe życie, wolne od miłości, jednak czy aby na pewno wygląda to tak różowo?
Rozpoczyna się walka o wolność. Walka o prawo do miłości.  Kogo wybierze Lena (to był dla mnie chyba najważniejszy wątek!)? Co się stanie gdy drogi Hany i Leny przetną się? Kto wygra ostateczne starcie? I przede wszystkim, jakie ofiary będzie trzeba ponieść?

Każdy w końcu dostaje to, na co zasłużył.

Requiem pochłonęłam w dwa dni siedząc nad książką w każdej wolnej chwili, aby tylko jak najszybciej dowiedzieć się jak to wszystko się skończy. Niesamowite jak bardzo mnie to wciągnęło, biorąc pod uwagę, że rzadko poświęcam tyle czasu książce w czasie dni roboczych, bo nauki jest dość sporo i to ona porywa mi cały wolny czas. Tym razem jednak nawet z nauki zrezygnowałam i siedziałam nad książką myśląc tylko o tym, aby dojść do końca, bo wiedziałam, że jeżeli tego nie zrobię nie będę mogła myśleć o niczym innym!


Mamo, proszę, powiedz, jak do domu wrócić,
 Zgubiłam się w lesie, chciałam drogę skrócić. 
Jestem już półżywa, nie mam siły stać. 
Spotkałam Odmieńca, co urzekł mnie wielce, 
Pokazał mi uśmiech i skradł moje serce.

Nie mam właściwie nic nowego do powiedzenie na temat tej książki. Większość moich opinii zawarłam już w recenzjach poprzednich części. Podobało mi się zakończenie, bo nie zamknęło drzwi, a zostawiło tam dalsze losy bohaterów do własnej interpretacji. Cieszę się, że większość bohaterów, których darzyłam sympatia pozostało przy życiu. Cieszę się, że książka skończyła się tak, jak się skończyła. Podoba mi się to, jakie decyzje podejmowała Lena, Hana oraz Alex. Mogłabym wymienić więcej rzeczy, które podobały mi się w książce, ale boję się, że powiedziałabym a dużo. :)

A kiedy zaczęło się ściemniać, wskazałeś na niebo i powiedziałeś mi, że gwiazd jest tyle, ile rzeczy, które we mnie kochasz.


Części:
Delirium | Pandemonium | Requiem

Podsumowanie: Jeżeli macie wątpliwości czy czytać tę część to od razu mówię wam, że TAK. Bo naprawdę uważam, że warto. Żadna z chwil z tą książką nie jest dla mnie chwilą zmarnowaną, wręcz przeciwnie mogłabym spędzić takich chwil o wiele więcej. Dla osób, które jeszcze nie znają tej serii - polecam. Nie ma się co wahać, po prostu czytajcie, bo to jest według mnie czytelnicze MUST READ.


8 komentarzy:

 1. Odpowiedzi
  1. MUST READ zdecydowanie! Teraz jak już skończyłam całą serię przekonuję wszystkich znajomych do przeczytania, bo po prostu trzeba! ;)

   Usuń
 2. Uwielbiam cała trylogię. Bardzo się cieszę, że Tobie też się podobała.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A ja się cieszę, że Ty też ją lubisz! Przynajmniej wiem, że nie jestem jedyna! ;)

   Usuń
 3. cała trylogia świetna ! jednak ta część była moim zdaniem najsłabsza , bo autorka od początku serii postawiła niewyobrażalnie wysoką poprzeczkę ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Moja mama powiedziała to samo! Że poprzednie części bardziej jej się podobały! Ale jak dla mnie wszystkie były świetne, a ta podobała mi się tak samo bardzo jak poprzednie :)

   Usuń
  2. ;) Szkoda tylko ,że tak mało tych części jest , bo chciałoby się czytać o Lenie i Alexie w nieskończoność ;)

   Usuń
  3. Zgadzam się! Chociaż może to i lepiej, bo przynajmniej nam się oni nie znudzą :)

   Usuń

Drogi Czytelniku,
każdy komentarz sprawia nam przyjemność i motywuje do dalszej pracy.
Jeśli dodasz jakiś komentarz zajrzyj tu czasem, bo zwykle na nie odpowiadamy.
Alicja Dominika&Ulotna