20.05.2013

Książka | Bale maturalne z piekła

Bale maturalne z piekła,
kilka opowiadań rozgrywających się na balach maturalnych z 2010 roku, autorstwa: Stephenie Meyer, Meg Cabot, Kim Harrison, Michele Jaffe i Lauren Myracle.

Opis:
"Do tańca proszą wampir, który zawrócił w głowie śmiertelnej dziewczynie, demon zarażony miłością, anioł, który porzucił niebo dla śmiertelniczki, duch, który nie może zapomnieć o ukochanej, wysłannik ciemności, który zwodzi nastolatkę potrafiącą czytać w ludzkich sercach… Ich wybranki przeżywają tragiczną miłość w opowieściach, których finał rozegra się na balach maturalnych, gdzie królową jest noc, a królem strach."


Książka zawiera pięć opowiadań różnych autorek, opowiadają o różnych istotach lub zdolnościach nadprzyrodzonych. Łączy jest fakt, że wszystkie rozgrywają się na balach maturalnych.
Opowiadania dość krótkie, otwarte zakończenie, ja miałam wrażenie, że niektórym brakuje dalszego ciągu i to nie w pozytywnym sensie.
Jest w porządku, ale jako takie czytadełko na weekend. Bardziej wymagających raczej nie zainteresuje, a wręcz będą rozczarowani.
Z drugiej strony opowiadania raczej ciekawe, mimo swojej długości. Było kilka opowiadać, które były naprawdę dobre, ale oczywiście krótkie. Troche zawiodło mnie opowiadania Meyer...
Chociaż prawdę mówiąc nie żałuję, że przeczytałam.

1. ,,Piekło na ziemi’’ Stephenie Meyer
Główną bohaterką jest demonica Sheba, która ma za zadanie sianie nieszczęścia i niezadowolenia wśród uczestników balu maturalnego. Czy jej się to uda? A może przypadkiem przeszkodzi jej w tym boski półanioł?

Jeśli spodziewacie się czegoś podobnego do sagi "zmierzch" albo "intruza", to to opowiadanie zdecydowanie was rozczaruje. Nie jest złe, ale w porównaniu to swoich poprzednich 'hitów' tutaj Meyer wypadła raczej blado.
Dość przewidywalne, wg mnie akcja za szybko się rozwija i nagle kończy. Jak już wspominałam wcześniej, może gdyby było nieco dłuższe wciągałoby bardziej

2. ,,Córka likwidatora’’ Meg Cabot
Mary i Adam przypadkiem trafiają do tego samego klubu, każde z innego powodu: Mary, by zlikwidować syna Drakuli, Adam, by towarzyszyć kumplowi w zemście na tymże wampirze, który odbił mu dziewczynę. Nieoczekiwanie, ich losy się łączą, gdy chłopak w zabawny sposób ratuje Mary życie.
Lekkie opowiadania, w którym narracja prowadzona jest na zmianę przez głównych bohaterów -
Mary i Adama. Zabawne, interesujące, jedno z lepszych opowiadań w tej książce.

3. ,,Madison Avery i żniwiarz ciemności’’ Kim Harrison
Nastoletnia Madison nagle i zupełnie nieoczekiwanie traci życie z rąk żniwiarza ciemności. Ale czy zawieszona między życiem a śmiercią, naprawdę musi zrezygnować z tego, do czego przywykła? A może kamień który ukradła swojemu oprawcy, da jej namiastkę życia?

Jeśli chodzi o fabułę i wątki, to opowiadania bardzo dobre, nie wiem czy nie najlepsze pod tym względem, bo jest inne niż wszystkie, a przez to robi się wciągające. Szkoda, że takie krótkie, ale podobno ma ono swoją kontynuacje w książce "Umarli czasu nie liczą".
Zabrakło mi bardziej rozbudowanego wątku miłosnego, co bardzo cenie w książkach, ale i tak uważam, że opowiadania jest bardzo ciekawe!

4. ,,Bukiecik’’ Lauren Myracie
Główna bohaterka - Frankie dostaje od wróżki bukiecik, który może spełnić jej 3 życzenia. Tylko czego ona pragnie najbardziej? Oczywiście, żeby Will w końcu zaprosił ją na bal. Trzeba tylko myśleć o tym, że życzenia płytkie, samolubne i wypowiedziane bez zastanowienia mogą mieć nagatywne skutki...

Barwne opowiadanie z przesłaniem. Wywołuje w czytelniku całą gamę uczuć. Gdyby zostało lepiej dopracowane byłoby naprawdę genialne. Pokazuje, że decyzje podjęte bez zastanowienia mogą mieć katastrofalne skutki.
5. ,,Superdziewczyny nie płaczą’’ Michele Jaffe
Miranda odbiera z lotniska Sibby Cuman, irytującą czternastolatkę całującą kogo popadnie i wiezie ją pod wskazany adres. Dopiero na miejscu odkrywa, że coś jest nie tak. Czy superbohaterka ratuje dziewczynkę? Czy będzie w stanie ustrzec ją przed ludźmi, którzy chcą ją schwytać?

Fajny pomysł na opowiadanie, wg opinii niektórych akcja rozgrywa się zbyt wolno, ale moim zdaniem tak jest właśnie lepiej niż gdyby wszystko wydarzyło się za szybko i nawet nie wiadomo kiedy. To opowiadanie chyba wciągnęło mnie najbardziej.

----------------------------------------------------------

Czytałam wiele opinii o tej książce i jest tam bardzo dużo negatywnych. Przyznam, że się szczerze dziwie, bo książka wcale nie jest taka okropna jak się naczytałam

A jeśli chodzi o moją ocene, to zdecydowanie nie żałuje, że przeczytałam i mimo pewnych negatywów (no przecież każda książka ma jakieś, więc nie ma co się użalać!) serdecznie wszystkim polecam.

Z tej 'piekielnej' serii ukazały się również:
* "Wakacje z piekła"
* "Randki z piekła"

Kiss,
A.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Drogi Czytelniku,
każdy komentarz sprawia nam przyjemność i motywuje do dalszej pracy.
Jeśli dodasz jakiś komentarz zajrzyj tu czasem, bo zwykle na nie odpowiadamy.
Alicja Dominika&Ulotna