27.05.2013

Książka | Kłamczuchy Pretty Little Liars 1 - Sara Shepard

Pretty Little Liars,
dzisiaj trochę inna tematyka niż dotychczas. Coś bardziej w stylu powieści obyczajowych (albo trochę też kryminalnych?) niż fantasy. "Kłamczuchy" autorstwa Sary Shepard. Bardzo lubie tą autorke, mimo, że jest to pierwsza jej książka, którą przeczytałam, ale na podstawie jej powieści są moje 2 ulubione seriale "Pretty Little Liars" i "The Lying Game".

Opis:
"Alison, szkolna gwiazda, znika w niewyjaśnionych okolicznościach. Rok później jej przyjaciółki: Emily, Aria, Spencer i Hanna, zaczynają otrzymywać niepokojące SMS-y. Ktoś zna sekrety, które chciały pogrzebać wraz z pamięcią o Ali. Jak wiele dziewczyny są w stanie poświęcić, by prawda nie wyszła na jaw?

Sara Shepard jako nastolatka chciała być gwiazdą oper mydlanych, projektantką klocków Lego lub genetykiem. Inspiracją bestsellerowych powieści z serii  Pretty Little Liars oraz The Lying Game stały się jej wspomnienia z czasów szkolnych. Na podstawie książki powstał serial Pretty Little Liars, który już w sierpniu pojawi się w jednej z polskich  stacji. W USA pierwszy odcinek serialu zebrał
najwięcej widzów w historii telewizji ABC Family (wydawcy popularnego serialu Lost. Zagubieni)."


 
Pewnego dnia Alison, Aria, Emily, Spencer i Hanna spotykają się na nocowaniu. Alisona wpada na pomysł żeby przeprowadzić sesję hipnozy. Do tej pory nikt nie odważył jeszcze się jej sprzeciwić, więc dziewczęta siadają obok siebie i zamykają oczy. Ali zaczyna sesje, jednak Spencer zaczyna protestować. Między dziewczynami wywiązuje się kłótnia, w wyniku której Alison opuszcza dom... i już nigdy nie wraca. 
Po tych wydarzeniach dziewczyny tracą ze sobą kontakt, każda idzie swoją ścieżką, do czasu kiedy zaczynają dostawać wiadomości, których nadawca podpisuje się jako A. i zna wszystkie sekrety, które powierzały tylko jednej osobie - Alison. Żadna z nich nie chce, żeby ich małe tajemnice wyszły na jaw. Szczególnie, że niektóre wcale nie są takie małe...
Czyżby ich zaginione przyjaciółka wróciła? Ale jakim cudem nic o tym nie wiedzą?
Kiedy policja znajduje ciało Alison, dziewczyny myślą, że to już koniec, jednak ktoś wciąż przysyła im wiadomości. Przecież martwi ludzie nie korzystają z komórek, prawda?
 
Książka zdecydowanie warta przeczytania i polecenia. Czyta się bardzo szybko i jednym tchem. Chwilami trzyma w napięciu. Ma w sobie trochę tajemniczości. Zawiera problematykę, która może dotyczyć teraźniejszych nastolatków, co sprawia, że jest w stanie do nas dotrzeć.
Lekka zabawna, idealna na chwile relaksu.

Części:
1. "Kłamczuchy"
2. "Bez skazy"
3. "Doskonałe"
4. "Niewiarygodne"
5. "Zepsute"
6. "Zabójcze"
7. "Bez serca"
8. "Pożądane"
9. "Uwikłane"
10. "Bezlitosne"


Na podstawie książki powstał serial "Pretty Little Liars" ("Słodkie Kłamstewka")

Kiss,
A.

20.05.2013

Książka | Bale maturalne z piekła

Bale maturalne z piekła,
kilka opowiadań rozgrywających się na balach maturalnych z 2010 roku, autorstwa: Stephenie Meyer, Meg Cabot, Kim Harrison, Michele Jaffe i Lauren Myracle.

Opis:
"Do tańca proszą wampir, który zawrócił w głowie śmiertelnej dziewczynie, demon zarażony miłością, anioł, który porzucił niebo dla śmiertelniczki, duch, który nie może zapomnieć o ukochanej, wysłannik ciemności, który zwodzi nastolatkę potrafiącą czytać w ludzkich sercach… Ich wybranki przeżywają tragiczną miłość w opowieściach, których finał rozegra się na balach maturalnych, gdzie królową jest noc, a królem strach."


Książka zawiera pięć opowiadań różnych autorek, opowiadają o różnych istotach lub zdolnościach nadprzyrodzonych. Łączy jest fakt, że wszystkie rozgrywają się na balach maturalnych.
Opowiadania dość krótkie, otwarte zakończenie, ja miałam wrażenie, że niektórym brakuje dalszego ciągu i to nie w pozytywnym sensie.
Jest w porządku, ale jako takie czytadełko na weekend. Bardziej wymagających raczej nie zainteresuje, a wręcz będą rozczarowani.
Z drugiej strony opowiadania raczej ciekawe, mimo swojej długości. Było kilka opowiadać, które były naprawdę dobre, ale oczywiście krótkie. Troche zawiodło mnie opowiadania Meyer...
Chociaż prawdę mówiąc nie żałuję, że przeczytałam.

1. ,,Piekło na ziemi’’ Stephenie Meyer
Główną bohaterką jest demonica Sheba, która ma za zadanie sianie nieszczęścia i niezadowolenia wśród uczestników balu maturalnego. Czy jej się to uda? A może przypadkiem przeszkodzi jej w tym boski półanioł?

Jeśli spodziewacie się czegoś podobnego do sagi "zmierzch" albo "intruza", to to opowiadanie zdecydowanie was rozczaruje. Nie jest złe, ale w porównaniu to swoich poprzednich 'hitów' tutaj Meyer wypadła raczej blado.
Dość przewidywalne, wg mnie akcja za szybko się rozwija i nagle kończy. Jak już wspominałam wcześniej, może gdyby było nieco dłuższe wciągałoby bardziej

2. ,,Córka likwidatora’’ Meg Cabot
Mary i Adam przypadkiem trafiają do tego samego klubu, każde z innego powodu: Mary, by zlikwidować syna Drakuli, Adam, by towarzyszyć kumplowi w zemście na tymże wampirze, który odbił mu dziewczynę. Nieoczekiwanie, ich losy się łączą, gdy chłopak w zabawny sposób ratuje Mary życie.
Lekkie opowiadania, w którym narracja prowadzona jest na zmianę przez głównych bohaterów -
Mary i Adama. Zabawne, interesujące, jedno z lepszych opowiadań w tej książce.

3. ,,Madison Avery i żniwiarz ciemności’’ Kim Harrison
Nastoletnia Madison nagle i zupełnie nieoczekiwanie traci życie z rąk żniwiarza ciemności. Ale czy zawieszona między życiem a śmiercią, naprawdę musi zrezygnować z tego, do czego przywykła? A może kamień który ukradła swojemu oprawcy, da jej namiastkę życia?

Jeśli chodzi o fabułę i wątki, to opowiadania bardzo dobre, nie wiem czy nie najlepsze pod tym względem, bo jest inne niż wszystkie, a przez to robi się wciągające. Szkoda, że takie krótkie, ale podobno ma ono swoją kontynuacje w książce "Umarli czasu nie liczą".
Zabrakło mi bardziej rozbudowanego wątku miłosnego, co bardzo cenie w książkach, ale i tak uważam, że opowiadania jest bardzo ciekawe!

4. ,,Bukiecik’’ Lauren Myracie
Główna bohaterka - Frankie dostaje od wróżki bukiecik, który może spełnić jej 3 życzenia. Tylko czego ona pragnie najbardziej? Oczywiście, żeby Will w końcu zaprosił ją na bal. Trzeba tylko myśleć o tym, że życzenia płytkie, samolubne i wypowiedziane bez zastanowienia mogą mieć nagatywne skutki...

Barwne opowiadanie z przesłaniem. Wywołuje w czytelniku całą gamę uczuć. Gdyby zostało lepiej dopracowane byłoby naprawdę genialne. Pokazuje, że decyzje podjęte bez zastanowienia mogą mieć katastrofalne skutki.
5. ,,Superdziewczyny nie płaczą’’ Michele Jaffe
Miranda odbiera z lotniska Sibby Cuman, irytującą czternastolatkę całującą kogo popadnie i wiezie ją pod wskazany adres. Dopiero na miejscu odkrywa, że coś jest nie tak. Czy superbohaterka ratuje dziewczynkę? Czy będzie w stanie ustrzec ją przed ludźmi, którzy chcą ją schwytać?

Fajny pomysł na opowiadanie, wg opinii niektórych akcja rozgrywa się zbyt wolno, ale moim zdaniem tak jest właśnie lepiej niż gdyby wszystko wydarzyło się za szybko i nawet nie wiadomo kiedy. To opowiadanie chyba wciągnęło mnie najbardziej.

----------------------------------------------------------

Czytałam wiele opinii o tej książce i jest tam bardzo dużo negatywnych. Przyznam, że się szczerze dziwie, bo książka wcale nie jest taka okropna jak się naczytałam

A jeśli chodzi o moją ocene, to zdecydowanie nie żałuje, że przeczytałam i mimo pewnych negatywów (no przecież każda książka ma jakieś, więc nie ma co się użalać!) serdecznie wszystkim polecam.

Z tej 'piekielnej' serii ukazały się również:
* "Wakacje z piekła"
* "Randki z piekła"

Kiss,
A.

13.05.2013

Książka | Pocałunek Anioła Ciemności - Sarwat Chadda

Hej,
dzisiaj o książce, która czytałam już kilka lat temu, ale ostatnio postanowiłam sobie ją przypomnieć, bo uznałam, że jest warta opisania. Sięgnęłam po nią z polecenia koleżanki i nie żałuje. Chodzi o książkę "Pocałunek Anioła Ciemności" Sarwat Chadda, wydaną w 2010 roku.

Opis:

"Musi być bezlitosna. Musi zabijać. Nie dano jej wyboru.
Codzienność Billi jest daleka od normalności. Cel jej życia to przygotowanie się do roli templariuszki. Elitarny zakon przetrwał do czasów obecnych, a jego członkowie walczą z przeklętymi: wampirami, wilkołakami, upiorami oraz upadłymi aniołami. Dziewczyna jest samotna, pragnie ciepła i zrozumienia. Nie wie, czy bycie mniszką i jednocześnie pogromczynią potworów jest tym, czego chce. Życie Billi się zmieni, gdy pozna Mike’a – przystojnego chłopaka o fascynującej osobowości, skrywającego mroczny sekret i, jak się okaże, bardzo niebezpiecznego... „Pocałunek Anioła Ciemności” to mieszanka romansu, wartkiej akcji, grozy i nawiązań do tajemnic templariuszy, a także biblijnych opowieści."


15-letnia Billi od zawsze przygotowywała się do bycia templariuszką. Ale kiedy poznaje Mika i odkrywa jego mroczny sekret zaczyna mieć wątpliwości, czy to rzeczywiście jest droga, którą powinna iść. Narażając siebie i innych? Brać na siebie taką odpowiedzialność? Czy gdyby przestała być templariuszką, ojciec kochał by ją bardziej i okazywał swoje uczucia? Czy mogłaby być w końcu normalną dziewczyną? To by było chyba spełnienie jej marzeń. Ale czy tak się da? Po prostu zrezygnować?

Uważam, że książka zasługuje na chwile uwagi, bo prezentuje coś nowego, opowiada o czymś innym niż dotychczasowe paranormalne książki. Nie opowiada o miłości człowieka i jakiejś istoty pozaziemskiej, a o ludziach, którzy walczą z egzystencją istot, które do naszego świata nie powinny należeć.
Obok wątku templariuszy, z czym wiąże się oczywiście religia, biblia oraz różne przypowieści czy ewangelie jest wątek miłości nastoletniej, niestety tragicznej, wymagającej poświęceń oraz relacji samotnego ojca z córką.

PLUSY:
*ciekawie wykreowane postaci (szczególnie polubiłam Kaya - przyjaciela bohaterki, która po pewnym czasie zaczyna trochę inaczej go postrzegać, źle kończy, ale robi rzeczy wymagające ogromnego poświęcenia i miłości
*nowe wątki, nawiązania do biblii, templariusze coś z czym de facto możemy się zetknąć w życiu, ucząc się historii, więc jest też poniekąd edukacyjne
*poświęcenia wynikające z miłości
*tragizm tej książki, jest moim zdaniem plusem, bo nawiązuje do rzeczywistości, a nie do wykreowanego idealizmu
*bardzo pouczające, można z tej książki wyciągnąć mnóstwo życiowych wniosków
*dużo się dzieje, wartka akcja
*zaskoczenie, kiedy wydaje się wam, że będzie to lekki romansik, a tu niespodziewany zwrot akcji

MINUSY:
*momentami przewidywalna fabuła
*błędy wynikające z nieznajomości pewnych zasad medycyny itp. Nie są to moim zdaniem jakieś znaczące błędy i przeciętny czytelnik chyba nie powinien mieć problemu z zaakceptowaniem tego, co autor napisał. Poza tym, halo, to jest świat przedstawiony, a nie rzeczywistość, tam wszystko jest możliwe! :)
*mało elementów tego romansu, który tak bardzo lubię, ale zadowoliłam się tym co dostałam

Części:
1. "Pocałunek Anioła Ciemności"
2. "Bogini Ciemności"

Brak informacji o ekranizacji.

A.

06.05.2013

Książka | Nieśmiertelny - Gillian Shields

Witam,
tym razem napisze troche o książce "Nieśmiertelny" Gillian Shields. Wydana w 2010 roku.

Opis:

"Wrzosowiska wznoszą się surową falą brązów, zieleni i fioletów. Puste wzgórza smaga wiatr. Stare mury pną się ku niebu, a rzędy okien wpatrują się w noc jak niewidzące oczy. To Wyldcliffe Abbey – elitarna szkoła z internatem dla dziewcząt…

Evie przyjeżdża tu jak na zesłanie. Wyobcowana i samotna sądzi, że spotkało ją największe nieszczęście – gdyby nie tajemniczy Sebastian, chłopak jakby nie z tego czasu i świata. Na spotkania z nim Evie wymyka się niemal co noc. Ale nawet jemu nie przyznaje się, że czasem na szkolnym korytarzu widzi dziewczynę zdumiewająco do niej podobną, lecz ubraną w staroświecką suknię. Nieznajoma chce jej coś powiedzieć, przed czymś ostrzec... Jakby znała jakiś sekret – o Evie i o Sebastianie...

Pierwsza miłość nigdy nie umiera

Noc, mgła i posępne krajobrazy są tłem powieści brytyjskiej autorki Gillian Shields. Klimat gotyckiego romansu i powieści grozy, duchy i sekrety, ponadczasowa miłość i zazdrość, klątwa i odkupienie składają się na tę nastrojową opowieść – stylową i wciągającą, z niezapomnianymi bohaterami."

 
 
Sięgnęłam po tą książkę... w sumie nie pamiętam już dlaczego. Pewnie znalazłam ją gdzieś w internecie na stronie empika albo w jakichś polecanych książkach i postanowiłam przeczytać.
Na początku bardzo mnie nużyła, do tego stopnie, że kiedy doszłam niemal do połowy odłożyłam ją i wróciłam do niej dopiero po miesiącu. Na początku po prostu jej nie trawiłam, nie byłam w stanie przez nią przebrnąć.
Kiedy sięgnęłam po nią ponownie już poszło znaczenie szybciej i zdecydowanie lepiej mi się czytało. Ciesze się, że poczekałam z nią zamiast od razu skreślać, bo przy drugim podejściu zdecydowanie mnie wciągnęła!
 
Kiedy babka Evie zaczyna chorować, dziewczyna jedzie do szkoły z internatem, żeby pozwolić jej spokojnie dojść do siebie. Na miejscu spotyka tajemniczego chłopaka. Co noc wymyka się na spotkania z nim. Jednocześnie wokół niej zaczynają dziać się dziwne rzeczy. Dziewczyna widzi rzeczy, których nie powinna. Widzi kobietę, która próbuje ją przed czymś ostrzec. Ale o co może chodzić?
Czy Evie zorientuje się co jest grane w Wyldcliffe Abbey, kim są tajemnicze osoby z jej wizji i przed czym próbują ją ostrzec, zanim będzie za późno?
 
Jak już wspomniałam, na początku trochę ciężko mi szło, ale potem jakoś wrócił mi zapał i przeczytałam książkę do końca, z czego bardzo się cieszę.
Jest wciągająca, chwilami trzymająca w napięciu i pełna niespodziewanych wydarzeń. Szczególnie od połowy i zakończenie ciekawe i dość zaskakujące. Pojawia się w niej wiele rodzajów miłości - ta do mężczyzny oraz do przyjaciół i rodziny.
Niestety są też momenty nużące, ale ogólnie książka ciekawa. Coś nowego w moim książkowym repertuarze. Jestem ciekawa drugiej części!
 
Części:
1. "Nieśmiertelny"
2. "Zdrada Nieśmiertelnego"
 
Brak informacji o ekranizacji.
 
A.